Akavaan kuuluvien liittojen jäseniä edustavat työpaikalla JUKOn eli Julkisalan koulutettujen luottamusmiehet. JUKO on Akavan neuvottelujärjestö. JUKO vastaa työehtoehtosopimusneuvotteluista yliopistojen työntekijöiden puolesta ja antaa OAJ:n lisäksi luottamusmieskoulutusta.

Voit olla yhteydessä kehen tahansa jukolaiseen luottamusmieheen, kun tarvitset neuvontaa työsuhteen ehtoihin liittyvässä asiassa (työaika, palkkaus, työtilojen järjestelyt jne.).

Työn kuormittavuuteen, työskentelyolosuhteisiin ja epäasialliseen kohteluun ja liittyvissä asioissa voit olla yhteydessä myös yliopistosi työsuojeluvaltuutettuun.

YLL/OAJ-taustaiset JUKOn luottamusmiehet ja pääluottamusmiehet (plm)

Aalto-yliopisto, Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu Rasmus Vuori rasmus.vuori(at)aalto.fi
Helsingin yliopisto Juha Eskelinen juha.eskelinen(at)helsinki.fi
Suvi Kotkavuori suvi.kotkavuori(at)helsinki.fi
Christian Rink christian.rink(at)helsinki.fi
Seppo Sainio (plm) seppo.sainio(at)helsinki.fi
Itä-Suomen yliopisto Kati Kasanen (Joensuu, Savonlinna) kati.kasanen(at)uef.fi
Jaana Veki (Kuopio) jaana.veki(at)uef.fi
Jyväskylän yliopisto Erja Kosonen (plm) erja.kosonen(at)jyu.fi
Panu Moilanen panu.moilanen(at)jyu.fi
Jaana Toomar jaana.toomar(at)jyu.fi
Lapin yliopisto Marko Karhu marko.karhu(at)ulapland.fi
Oulun yliopisto Hannu M. Heikkinen (varaplm) hannu.m.heikkinen(at)oulu.fi
Pekka Tuisku pekka.tuisku(at)oulu.fi
Svenska handelshögskolan Åke Finne (plm) ake.finne(at)hanken.fi
Taideyliopisto Hannu Apajalahti hannu.apajalahti(at)uniarts.fi
Minna Orpana (plm) minna.orpana(at)uniarts.fi
Tampereen yliopisto Terhi Kaarakka terhi.kaarakka(at)tuni.fi
Katriina Veikkolainen katriina.veikkolainen(at)tuni.fi
Turun yliopisto Juli-Anna Aerila juli-anna.aerila(at)utu.fi
Jouko Katajisto jouko.katajisto(at)utu.fi
Kristina Lindgren (varaplm) kristina.lindgren(at)utu.fi
Eila Matikainen eila.matikainen(at)utu.fi
Vaasan yliopisto Tiina Sorvali tiina.sorvali(at)uva.fi
Åbo akademi Johan Werkelin johan.werkelin(at)abo.fi

 

sv | fi | en