Luottamusmiehet

Akavaan kuuluvien liittojen jäseniä edustavat työpaikalla JUKOn eli Julkisalan koulutettujen luottamusmiehet. JUKO on Akavan neuvottelujärjestö. JUKO vastaa työehtoehtosopimusneuvotteluista yliopistojen työntekijöiden puolesta ja antaa OAJ:n lisäksi luottamusmieskoulutusta.

Voit olla yhteydessä kehen tahansa jukolaiseen luottamusmieheen, kun tarvitset neuvontaa työsuhteen ehtoihin liittyvässä asiassa (työaika, palkkaus, työtilojen järjestelyt jne.).

Työn kuormittavuuteen, työskentelyolosuhteisiin ja epäasialliseen kohteluun ja liittyvissä asioissa voit olla yhteydessä myös yliopistosi työsuojeluvaltuutettuun.

YLL/OAJ-taustaiset JUKOn luottamusmiehet ja pääluottamusmiehet (plm)

Aalto-yliopisto, Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu
Rasmus Vuorirasmus.vuori(at)aalto.fi
Helsingin yliopisto
Juha Eskelinenjuha.eskelinen(at)helsinki.fi
Suvi Kotkavuorisuvi.kotkavuori(at)helsinki.fi
Christian Rinkchristian.rink(at)helsinki.fi
Seppo Sainio (plm)seppo.sainio(at)helsinki.fi
Itä-Suomen yliopisto
Kati Kasanen (Joensuu, Savonlinna)kati.kasanen(at)uef.fi
Jaana Veki (Kuopio)jaana.veki(at)uef.fi
Jyväskylän yliopisto
Erja Kosonen(plm)erja.kosonen(at)jyu.fi
Panu Moilanenpanu.moilanen(at)jyu.fi
Jaana Toomarjaana.toomar(at)jyu.fi
Lapin yliopisto
Marko Karhumarko.karhu(at)ulapland.fi
Oulun yliopisto
Hannu M. Heikkinen (varaplm)hannu.m.heikkinen(at)oulu.fi
Pekka Tuiskupekka.tuisku(at)oulu.fi
Svenska handelshögskolan
Åke Finne (plm)ake.finne(at)hanken.fi
Taideyliopisto
Minna Orpana (plm)minna.orpana(at)uniarts.fi
Hannu Apajalahtihannu.apajalahti(at)uniarts.fi
Tampereen yliopisto
Terhi Kaarakkaterhi.kaarakka(at)tuni.fi
Katriina Veikkolainenkatriina.veikkolainen(at)tuni.fi
Turun yliopisto
Juli-Anna Aerilajuli-anna.aerila(at)utu.fi
Jouko Katajistojouko.katajisto(at)utu.fi
Kristina Lindgren (varaplm)kristina.lindgren(at)utu.fi
Eila Matikaineneila.matikainen(at)utu.fi
Vaasan yliopisto
Tiina Sorvalitiina.sorvali(at)uva.fi
Åbo akademi
Johan Werkelinjohan.werkelin(at)abo.fi