Akavaan kuuluvien liittojen jäseniä edustavat työpaikalla JUKOn eli Julkisalan koulutettujen luottamusmiehet. JUKO on Akavan neuvottelujärjestö. JUKO vastaa työehtoehtosopimusneuvotteluista yliopistojen työntekijöiden puolesta ja antaa OAJ:n lisäksi luottamusmieskoulutusta.

Voit olla yhteydessä kehen tahansa jukolaiseen luottamusmieheen, kun tarvitset neuvontaa työsuhteen ehtoihin liittyvässä asiassa (työaika, palkkaus, työtilojen järjestelyt jne.).

Työn kuormittavuuteen, työskentelyolosuhteisiin ja epäasialliseen kohteluun ja liittyvissä asioissa voit olla yhteydessä myös yliopistosi työsuojeluvaltuutettuun.

YLL/OAJ-taustaiset JUKOn luottamusmiehet ja pääluottamusmiehet (plm)

Aalto-yliopisto, Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu Rasmus Vuori rasmus.vuori(at)aalto.fi
Helsingin yliopisto Seppo Sainio (plm) seppo.sainio(at)helsinki.fi
Juha Eskelinen juha.eskelinen(at)helsinki.fi
Ari Poutiainen ari.poutiainen(at)helsinki.fi
Anita Virtanen anita.virtanen(at)helsinki.fi
Itä-Suomen yliopisto Kati Kasanen (Joensuu, Savonlinna) kati.kasanen(at)uef.fi
Jaana Veki (Kuopio) jaana.veki(at)uef.fi
Jyväskylän yliopisto Erja Kosonen (plm) erja.kosonen(at)jyu.fi
Panu Moilanen panu.moilanen(at)jyu.fi
Juha Merikoski juha.t.merikoski(at)jyu.fi
Lapin yliopisto Marko Karhu marko.karhu(at)ulapland.fi
Lappeenrannan teknillinen yliopisto Merja Naalisvaara-Jokinen (vara-lm) merja.naalisvaara-jokinen(at)lut.fi
Oulun yliopisto Asko Pekkarinen (plm) asko.pekkarinen(at)oulu.fi
Hanna-Leena Ainonen hanna-leena.ainonen(at)oulu.fi
Pekka Tuisku
Hannu M. Heikkinen
pekka.tuisku(at)oulu.fi
hannu.m.heikkinen(at)oulu.fi
Svenska handelshögskolan Åke Finne (plm) ake.finne(at)hanken.fi
Taideyliopisto Minna Orpana minna.orpana(at)uniarts.fi
Tampereen teknillinen yliopisto Terhi Kaarakka terhi.kaarakka(at)tut.fi
Tampereen yliopisto Seppo Saloranta (plm) seppo.saloranta(at)uta.fi
Turun yliopisto Jaana Mäki-Tuominen (plm) jaana.maki-tuominen(at)utu.fi
Jouko Katajisto jouko.katajisto(at)utu.fi
Juli-Anna Aerila juli-anna.aerila(at)utu.fi
Kristina Lindgren kristina.lindgren(at)utu.fi
Vaasan yliopisto Tiina Sorvali tiina.sorvali(at)uva.fi
Åbo akademi Mirkka Ali-Laurila (plm)
Johan Werkelin
mirkka.ali-laurila(at)abo.fi
johan.werkelin(at)abo.fi
sv | fi | en